Hledejte nejvýhodnější letecké jízdenky

Maďarsko Tokaj

Nejčastější dotazy a odpovědi Maďarsko Tokaj


1. Co je Tokaj?
Tokaj je slavné maďarské víno, které je vyráběno v regionu Tokaj-Hegyalja. Je to sladké víno, které se vyrábí z hroznů Furmint, Hárslevelű a Muscat.

2. Jaké jsou nejlepší ročníky Tokaje?
Nejlepší ročníky Tokaje jsou obvykle ty, které byly vyráběny v dobrých podmínkách pro hrozny, ale každý ročník má své vlastní kvality. Ročníky, které jsou považovány za nejlepší, jsou 1993, 1995, 2000 a 2003.

3. Jak je Tokaj vyráběn?
Tokaj je vyráběn speciálním způsobem, který zahrnuje sklizně hroznů v různých fázích dozrávání a následné jejich zkvašení. Hrozny jsou sklízeny ručně a musí být zcela zdravé. Pak jsou rozdrceny a nechány fermetovat. Po fermentaci se víno umístí do dubových sudů, kde probíhá proces zrání.

4. Jak by měl být podáván Tokaj?
Tokaj by se měl podávat chlazený na teplotu mezi 8 a 10 stupni Celsia. Víno by mělo být podáváno v menších sklenicích, aby byl umožněn plný projev jeho vynikající vůně.

5. Jaká jídla se hodí k Tokaji?
Tokaj se nejčastěji podává k dezertům a sýrům, ale lze ho také podávat k různým masovým pokrmům, jako jsou vepřová žebírka nebo kachna.

6. Kolik století se Tokaj vyrábí?
Tokaj se vyrábí již po několik století a tento region je nyní považován za jedno z nejvýznamnějších vinařských center v Evropě.

7. Které oblasti vyrábějí Tokaj?
Tokaj se vyrábí v regionu Tokaj-Hegyalja v severovýchodním Maďarsku. Tento region je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

8. Jaký je rozdíl mezi doux a sec Tokajem?
Doux Tokaj je sladké víno s vysokým obsahem cukru, zatímco sec Tokaj obsahuje méně cukru a více kyselin. Doux Tokaj je vhodný k dezertům a sýrům, zatímco sec Tokaj může být podáván k různým jídlům.

9. Jaké jsou tradiční etikety na láhvích Tokaje?
Na láhvích Tokaje se často vyskytují tradiční etikety s třemi písmeny (TOK), což znamená, že víno bylo vyrobeno v regionu Tokaj-Hegyalja. Existuje také klasifikace Tokaje (Aszú) podle toho, kolik puků aszú bylo přidáno do vína.

10. Jaký je rozdíl mezi Tokajem a Sauternes?
Tokaj a Sauternes jsou oba sladká vína, ale mají různé vlastnosti. Tokaj je vyráběn z hroznů Furmint, Hárslevelű a Muscat, zatímco Sauternes je vyráběn z hroznů Sémillon, Sauvignon Blanc a Muscadelle. Tokaj má vysoký obsah cukru a kyselin a vynikající aroma, zatímco Sauternes má tendenci být bohatší, s menším množstvím kyselin a více ovocnou chutí.


Počasí Maďarsko Tokaj


Tokaj, malé město na východě Maďarska, je nejen známé svou bohatou historií a vinařskou tradicí, ale také svým unikátním počasím. Nachází se v regionu, který je považován za jedno z nejteplejších a nejsušších míst v zemi.

Tokajská oblast leží ve východní části Maďarska poblíž hranic s Slovenskem a Ukrajinou. Kvůli své poloze v malé kotlině je tato oblast chráněna před přílivem chladných severních proudů, což má vliv na klima.

Letní počasí v Tokaji je příjemné a teplé s průměrnými teplotami kolem 25 °C. V červenci a srpnu mohou teploty dokonce přesáhnout 30 °C. Srážek v letních měsících je minimum, což v kombinaci s teplem přispívá k vynikajícímu růstu vinné révy.

Podzim v Tokaji je obdobím sklizně hroznů a je považován za nejdůležitější období pro vinice v této oblasti. Teploty se postupně snižují a pohybují se okolo 20 °C během září a října. V těchto měsících mohou být rovněž časté deště, které jsou důležité pro správnou zralost hroznů a vytvoření charakteristických sladkých tokajských vín.

Chladné zimy v Tokaji přicházejí s četnými mrazy a teplotami pod nulou. Pro místní vinice je to období klidu a přípravy na nový růst v nadcházejícím roce. Sněhová pokrývka je zde běžná a dodává krajine romantickou atmosféru.

Jaro v Tokaji se nese ve znamení probouzející se přírody a znovuzrození vinic. Teploty se postupně zvyšují a dosahují průměrných hodnot okolo 15-20 °C. Srážky jsou v tomto období stále relativně nízké, což je výhodou pro rizlingové a furmintové révy, které jsou zde hojně pěstovány.

Tokajská oblast se tak vyznačuje příjemným kontinentálním klimatem, které je ideální pro výrobu slavných tokajských vín. Toto jedinečné počasí přispívá k vytvoření perfektních podmínek pro růst a zrání hroznů, které jsou základem pro sladká tokajská vína. Turisté, kteří navštěvují Tokaj, mohou také ocenit příjemné počasí a krásnou přírodu regionu.


Ubytování Maďarsko Tokaj


Tokaj je malé město v Maďarsku, které je proslulé nejen svými vinnými sklepy, ale také nabídkou kvalitního ubytování. Pokud se chystáte navštívit tuto oblast a vyzkoušet místní víno, máme pro vás pár tipů na ubytování.

Nejpopulárnějším typem ubytování v Tokaji jsou samozřejmě vinotéky. Tyto unikátní ubytovací zařízení vám umožní strávit noc přímo ve vinném sklepě a probudit se s výhledem na vinice. Můžete se těšit na plně vybavené pokoje s vlastním sociálním zařízením a ochutnávku vín přímo na místě. Potěší i milovníky romantiky, protože vinotéky mají typicky rustikální atmosféru a často jsou umístěny v malebných historických budovách.

Další variantou ubytování v Tokaji jsou malé rodinné penziony a hotely. Tyto ubytovací zařízení nabízejí komfortně zařízené pokoje s veškerým vybavením, jako je například Wi-Fi připojení a vlastní koupelna. Některé hotely mají i vlastní restauraci, kde si můžete vychutnat nejen skvělé jídlo, ale také lahodná místní vína. Většina těchto hotelů je umístěna v centru města, takže budete mít všechny zajímavé památky a vinotéky doslova na dosah ruky.

Pokud preferujete absolutní soukromí a klid, v okolí Tokaje najdete i různé chalupy a apartmány k pronájmu. Tyto ubytovací jednotky obvykle nabízejí plně vybavenou kuchyň a prostorný obývací pokoj, takže budete mít možnost si sami vařit a trávit večery při rodinných hrách. Chalupy často mají také vlastní zahradu, kde si můžete odpočinout a užívat si klidného prostředí.

Pro ty, kteří upřednostňují luxusnější ubytování, jsou v Tokaji také k dispozici exkluzivní hotely a rezidence. Tyto ubytovací zařízení nabízejí pokojový servis, lázeňské a wellness služby a často i vlastní bazén nebo golfové hřiště. Vaše pobyty ve Tokaji tak budou nejen o ochutnávkách vín, ale také o maximálním pohodlí a relaxaci.

Celkově lze říci, že v Tokaji je možnost ubytování pro každého. Stačí si jen zvolit ten, který nejvíce vyhovuje vašim preferencím a rozpočtu. Ať už se rozhodnete pro víkendový výlet nebo delší pobyt, Tokaj vás dostane svým neuvěřitelným vínem a poutavou historií.


Letenka Maďarsko Tokaj


Tokaj je jedno z nejznámějších vinařských regionů Maďarska, známé především pro své sladké víno vyrobené z hroznů odrůdy Furmint. Tato oblast se nachází ve východní části země a je jednou z osmi vinařských oblastí v Maďarsku chráněných značkou původu.

Letenka do Tokaje je skvělým způsobem, jak objevit tento malebný region a ochutnat některá z nejlepších sladkých vín na světě. Oblast je plná vinic, které se táhnou na kopcovité krajině a nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Jejich kořeny sahají až do 12. století, kdy prvotřídní Tokajské víno bylo často předmětem požitků králů a šlechty.

Když dorazíte do Tokaje po přistání na letišti v blízkém městě Debrecín, můžete si užít procházku po okolních vesnicích s jejich malebnými domy a historickým centrem. Dvě nejznámější vesnice v regionu jsou Tokaj a Mád, kde se nachází největší vinice a sklízkové místnosti. V těchto sklípcích se víno uchovává a zraje v dubových sudech, kterému dodává své charakteristické chutě a vůně.

Nejlepší čas k návštěvě Tokaje je během sklizně, která probíhá na konci září až začátkem října. Během této doby můžete zažít, jak se hrozny ručně sbírají a přepravují do sklípků pro fermentaci. Mnoho vinic také nabízí možnost účastnit se degustací vín přímo z barelů, což je jedinečný zážitek pro všechny milovníky vína.

Kromě vína je Tokaj také známý pro své historické památky a kulturní dědictví. V městě Tokaj můžete navštívit Tokajský muzeum vína, kde se naučíte více o historii a výrobních postupech tohoto slavného vína. Dalšími zajímavými místy k návštěvě jsou zámek Rakoczi v městě Sárospatak a klášter v Máriabesnyo.

Letenka do Tokaje je nejen pro víno-ochutnávky, ale také pro relaxaci a uvolnění. Můžete si užít klidnou procházku vinicemi, strávit den na slunečné pláži u řeky Tisza nebo si prohlédnout malebnou okolní krajinu při cyklistické turistice.

Pokud jste milovníkem vína a hledáte nový a překvapivý cíl pro svou další dovolenou, letenka do Tokaje je pro vás ideální volbou. Vychutnejte si skleničku tohoto vynikajícího vína a prozkoumejte krásu a bohatou historii tohoto nádherného regionu Maďarska.


Dovolená Maďarsko Tokaj


Pokud máte chuť na dovolenou plnou výborných vín, krásné přírody a historie, pak je Maďarsko se svým regionem Tokaj tím pravým místem pro vás. Oblast Tokaje, která se nachází na severovýchodě země, je známá především pro své sladké víno zvané tokajský výber, které se vyrábí ze tří odrůd hroznů. Avšak turistická atraktivita tohoto kraje sahá jistě dále než jen k vínu a nabízí mnoho krásných míst a zážitků.

Pokud vás zajímá historie, určitě navštivte městečko Tokaj, které je centrem celého regionu. Zde se můžete projít po historickém náměstí a podívat se na řadu původních stavitelství a památek. Mezi nejzajímavější patří městská brána nebo barokní fara, která je nyní součástí regionálního muzea. V muzeu se můžete dozvědět více o historii Tokaje a o výrobě tokajského vína.

V blízkosti Tokaje se pak nachází viadukt Gönc, který je jedním z nejvyšších mostů v Evropě a nabízí krásné výhledy na okolní zeleň. Můžete se na něj vystoupat po speciálně určené stezce a obdivovat kouzelný výhled na krajinu kolem Tokaje.

Pokud vás lákají přírodní krásy, určitě navštivte národní park Zemplén, který se nachází nedaleko Tokaje. Park je největším národním parkem v Maďarsku a nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na zelené kopce a údolí. Podél stezek se můžete potkat s mnoha druhy divokých zvířat a rostlin.

A nakonec samozřejmě ani nemůžeme nezmínit víno, které je hlavním důvodem návštěvy tohoto regionu. V Tokaji najdete spoustu vinic a vinařství, kde se s vámi ochotně podělí o znalosti o tokajských vínech a ochutnat můžete vína různých kvalit a bezesporu si oblíbíte alespoň jedno. Tak nezapomeňte ochutnat vína, jako je Tokaj, Furmint, Hárslevelű nebo Szamorodni. Pokud se bavíte s vinaři a ochutnáváte vína, zjistíte, že víno v Maďarsku není jen pro pití - je to celkový zážitek a dokázou vám vytvořit nezapomenutelnou dovolenou plnou radosti a nesčetných momentů.

Tak pokud chcete posunout o kusček dál své dovolené, plánujte návštěvu regionu Tokaj. Ochutnejte lahodné víno, procházejte se po krásné přírodě a užijete si historické památky. Tokajský region určitě stojí za to navštívit!


Největší internetový výběr letů

Velké množství spokojených klientů

Zajištění nejnižší ceny

Nejvýhodnější lety po celém světě

Všechny levné letenky do celého světa na jednom webu.

Vyhledat letenky