Hledejte nejvýhodnější letecké jízdenky

Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)

Dovolená Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Etiopie je jednou ze skrytých perl světa, která láká svou bohatou historií a starověkými památkami. Jedno z nejvýznamnějších a nejobdivovanějších míst v zemi je Lalibela, západně od Addis Abeby. Tato malebná oblast je známá svými skalními kostely, které lákají návštěvníky z celého světa.

Lalibela se nachází v nadmořské výšce přes 2 500 metrů a je historickým centrem Etiopie. Kostelů zde najdeme celkem 11, které byly vytesány přímo do červeného sopečného kamene. Tato úžasná architektura se datuje do 12. a 13. století za vlády krále Lalibely. Dnes jsou kostely považovány za jedno z největších náboženských středisek v Etiopii a jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Každý z kostelů má svůj unikátní charakter a je zasvěcen jinému světci. Nejslavnější a největší kostel v Lalibele je Bete Medhane Alem, což v překladu z amharštiny znamená "Dům Spasitele světa". Jeho interiér je zdoben krásnými freskami a je v něm umístěna replika Archy úmluvy. Dalším významným kostelem je Bete Giyorgis, který je ve tvaru kříže a považuje se za jeden z nejkrásnějších kostelů v Lalibele.

Kromě skalních kostelů je v Lalibele také mnoho dalších památek, které stojí za návštěvu. Mezi nimi patří například klášter Na'akuto La'ab, který se nachází na vrcholu kopce a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Další zajímavou lokalitou je přírodní jeskyně Asheton Mariam, která je oblíbeným místem pro poutníky.

Pokud plánujete návštěvu Lalibely, doporučuje se vydat se sem během jednoho z náboženských festivalů, které se zde konají. Nejvíce známý je vánoční festival Genna, který se slaví 7. ledna a přitahuje tisíce poutníků. Během festivalu se kostely plní věřícími, kteří přicházejí modlit se, zpívat a oslavovat.

Lalibela je také výchozím bodem pro několik treků, které nabízejí možnost prozkoumat krásu etiopské přírody a setkat se s lokálními komunitami. Můžete se vydat na hlídání divokých volů, procházet se po zelených pastvinách a řece tečoucí mezi nádhernými horskými hřebeny.

Celkově vzato, návštěva Lalibely a jeho skalních kostelů je jedinečný zážitek, který nabízí záblesk do bohaté historie Etiopie. Tato mystická místa lákají návštěvníky, kteří si přejí objevovat a prozkoumávat odleglé kouty světa. Lalibela je zároveň svatyní, která poskytuje duchovní odpočinek a alespoň na chvíli zpomalí každodenní rychlý tempa života.


Letenka Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Lalibela je malebné město ležící v severní Etiopii, které je domovem jedinečných skalních kostelů. Tato historická lokalita patří mezi nejvýznamnější místa křesťanského náboženství v Etiopii a přitahuje návštěvníky z celého světa.

Skalní kostely v Lalibelu jsou mistrovským dílem středověké architektury a jsou vytesány přímo do živé skály. Jejich vznik se datuje do 12. až 13. století, kdy bylo několik kostelů postaveno za vlády krále Lalibely. Jedná se o jedenáct kostelů, které jsou rozděleny do dvou komplexů, známých jako Dolní a Horní město.

Kostely jsou postaveny pod úrovní terénu a mají jedinečné architektonické prvky. Každý z kostelů má svůj vlastní charakter a vnitřní výzdobu. Mezi nejznámější patří kostely Bet Giyorgis (Kostel svatého Jiří) a Bet Medhane Alem (Kostel Spasitelova slova), který je největším skalním kostelem na světě. Tyto kostely jsou považovány za úžasný zázrak lidského ducha a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Navštívit Lalibelu je jako cesta do minulosti. Návštěvníci mají možnost prozkoumat rozsáhlý komplex kostelů, které představují jedinečné dědictví etiopského křesťanství. Skalní kostely jsou stále aktivní a slouží jako důležité poutní místo pro místní náboženské společenství.

Při prohlídce těchto kostelů je možné obdivovat jejich impozantní vnitřní i vnější architekturu. Některé z kostelů mají rozsáhlé podzemní chodby a galerie, které se otevírají do nádherně zdobených sálů a kaplí. Vnitřní výzdoba je plná freskových maleb, soch a ikon, které zobrazují biblické příběhy a svaté postavy.

Navštívit Lalibelu je jedinečným zážitkem nejen pro nábožensky založené návštěvníky, ale i pro milovníky historie a architektury. Město je také obklopeno malebnou krajinou, která nabízí úchvatné výhledy a příležitosti k prozkoumání etiopského venkova.

Přestože Lalibela neleží na tradičních turistických trasách, stále získává na popularitě mezi cestovateli. Díky své bohaté historii a nádherným skalním kostelům je pověstné jako jedinečná a nezapomenutelná destinace.

Prozkoumání Lalibely a skalních kostelů je zážitkem, kterým lze objevit dávnou minulost a vkročit do světa, který se zdá být odvozen od reálií moderních dob.


Ubytování Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Lalibela je malebné město v severní Etiopii, které je známé především díky svým úžasným skalním kostelům. Tyto kostely, které jsou vytesány přímo do skály, jsou jedním z nejvýznamnějších náboženských a historických památek v Etiopii.

Pokud se rozhodnete navštívit Lalibelu a užít si jeho jedinečnou atmosféru, budete potřebovat také vhodné ubytování. Ačkoli město samo o sobě nenabízí četné možnosti ubytování, existují zde některé skvělé možnosti, které vám umožní vychutnat si návštěvu tohoto mistrovského díla středověké architektury.

Jedním z nejoblíbenějších ubytovacích zařízení v Lalibele je místní hotel Hudad Lodge. Tento malebný hotel se nachází ve vzdálenosti asi 8 kilometrů od města a nabízí překrásný výhled na okolní krajinu. Hudad Lodge je postaven v tradičním etiopském stylu a každá jeho buňka je vybavena pohodlnými postelemi, soukromou koupelnou a dalšími moderními prvky, které vám poskytnou příjemný pobyt.

Další možností je ubytování v penzionu Seven Olives Hotel, který se nachází v centru města. Tento penzion je vybaven pohodlnými pokoji s vlastní koupelnou a nabízí svým hostům snídani formou bufetu. Z Seven Olives Hotel je snadný přístup ke všem hlavním památkám v Lalibele a můžete se těšit na příjemný a pohodlný pobyt.

Pokud byste chtěli zažít opravdu autentickou a unikátní zkušenost, můžete se rozhodnout pro ubytování v některém z místních klášterů. Kláštery v Lalibele mají speciální místnosti pro hosty, které jsou jednoduše zařízené, ale nabízejí jedinečný pohled na život mnichů. Tato možnost vám umožní být blízko náboženskému životu a kultuře Lalibely a máte také šanci se dozvědět více o historii a tradicích města přímo od místních.

Pokud se rozhodnete navštívit Lalibelu a její skalní kostely, je dobré se předem zajistit ubytování, protože město láká mnoho návštěvníků. Bez ohledu na to, které ubytování si vyberete, můžete očekávat skvělý a nezapomenutelný pobyt v tomto fascinujícím městě, které kombinuje historii, náboženství a úžasnou architekturu. Lalibela určitě představuje jedno ze skrytých pokladů Etiopie.


Počasí Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Etiopie je fascinující zemí východní Afriky, která se pyšní nejen svou bohatou historií a kulturou, ale také úchvatnými přírodními scenériemi. Jedním z nejzajímavějších a nejznámějších míst v Etiopii je město Lalibela, které se nachází v severní části země. Přezdívá se mu také "Jeruzalém Afriky" kvůli jeho významu jako poutního místa pro křesťanské náboženské skupiny.

Lalibela je známá především díky svým skalním kostelům, které jsou jedinečnou architektonickou památkou. Tyto kostely byly vytesány přímo do pískovcových skal a jsou významným poutním místem pro etiopské koptské křesťany. Zříceniny kostelů Lalibely se datují z 12. století a jsou považovány za jedno z nejvýznamnějších děl středověkého stavitelství v Africe.

Všechny skalní kostely Lalibely jsou vytesány ručně a některé z nich jsou velmi dobře dochované. Celkem je zde jedenáct kostelů, které jsou spojeny s podzemními chodbami a tunely. Každý z těchto kostelů má svou vlastní jedinečnou architekturu a ozdoby, které odrážejí křesťanskou kulturu a tradice Etiopie. Mezi nejznámější patří Bet Giyorgis (kostel sv. Jiří), který je vytesán ve tvaru kříže a je považován za nejkrásnější ze všech kostelů.

Kromě skalních kostelů je Lalibela také turisticky atraktivním místem díky svému přírodnímu okolí. Město je obklopeno malebnými kopci a horami, které nabízejí úchvatné výhledy. Navštívení Lalibely je také dobrým výchozím bodem pro prozkoumávání přírodního parku Simien Mountains, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento park je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat, jako jsou ibexi či walya ibexi, a také poskytuje úchvatné výhledy na zasněžené vrcholky hor.

Přestože se Lalibela nachází v suchém podnebném pásu, není v něm počasí příliš horké. Průměrné teploty zde často dosahují okolo 20–25 stupňů Celsia. Nejteplejší období přichází mezi dubnem a květnem, kdy teploty mohou dosahovat až 30 stupňů Celsia. V noci však může být chladnější, obzvláště ve vyšších nadmořských výškách, jako je Simien Mountains. V období dešťů, které trvá od června do září, může být Lalibela zahalena zelení a oživená vodopády.

Kvůli poutnímu významu Lalibely a skalních kostelů se sem přijíždí tisíce návštěvníků z celého světa. Město nabízí širokou škálu ubytovacích možností, restaurací a obchodů se suvenýry. Nejlepší dobou návštěvy je období mezi říjnem a březnem, kdy je počasí příjemné a srážky jsou minimální.

Lalibela je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších míst v Etiopii. Skalní kostely jsou architektonickým pokladem a kombinace přírodního krásna a náboženského významu činí z Lalibely jedinečné a nezapomenutelné místo.


Nejčastější dotazy a odpovědi Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


1. Co je to Lalibela v Etiopii?
Lalibela je město sídlící v severní Etiopii a je známé především díky svým skalním kostelům, které jsou zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

2. Jaké jsou nejvýznamnější skalní kostely v Lalibela?
Mezi nejvýznamnější skalní kostely v Lalibele patří Bazilika svaté Marie (Bete Mariam), Bazilika svatého Jiří (Bete Giyorgis) a Bazilika svatého Kříže (Bete Golgotha). Tyto kostely jsou známé svou unikátní architekturou a náboženským významem.

3. Jaké je historické pozadí skalních kostelů v Lalibele?
Skalní kostely v Lalibele byly postaveny v 12. a 13. století králem Lalibela. Král měl prý vidění Božího města Jeruzaléma a rozhodl se postavit skalní kostely jako náhražku za Jeruzalém v Etiopii.

4. Jak se dostanu do Lalibely?
Lalibela má mezinárodní letiště, které je spojeno s některými africkými hlavními městy, jako je Addis Abeba. Je také možné se dostat do Lalibely po silnici nebo vlakem ze sousedních etiopských měst.

5. Jaké jsou nejlepší doby pro návštěvu Lalibely?
Nejlepší doby pro návštěvu Lalibely jsou během suchého období od října do března, když jsou teploty příjemné a srážky jsou minimální.

6. Je nutné mít vstupenku pro vstup do skalních kostelů?
Ano, pro vstup do skalních kostelů je nutné zakoupit vstupenku. Ceny vstupenek se mohou lišit v závislosti na státním občanství a věku návštěvníka.

7. Existují nějaká omezení nebo pravidla pro návštěvu skalních kostelů v Lalibele?
Ano, pro návštěvu skalních kostelů platí určitá omezení a pravidla. Mezi ně patří zákaz focení uvnitř kostelů, nošení vhodného oblečení a dodržování náboženských zvyklostí, jako je například odstranění obuvi při vstupu do kostelů.

8. Existují možnosti ubytování v Lalibele?
Ano, v Lalibele je k dispozici několik hotelů a penzionů, které nabízejí ubytování pro turisty. Doporučuje se včasné rezervování ubytování, zejména během turisticky rušnějších období.

9. Co ještě mohu navštívit kolem Lalibely?
Kolem Lalibely lze navštívit další historické a kulturní památky, například klášter Abuna Yemata Guh a klášter Asheten Mariam. Zde se lze také vydat na horolezecký výstup na okolní kopce, který nabízí panoramatické výhledy na město a okolní krajinu.

10. Je Lalibela bezpečné místo pro turisty?
Lalibela je obecně považována za bezpečné místo pro turisty. Nicméně jako v každé cestovatelské destinaci je vždy vhodné dodržovat základní opatření pro osobní bezpečnost, jako je sledování svého majetku a vyhýbání se nebezpečným situacím. Doporučuje se také vyhledání aktuálních informací o bezpečnostní situaci od příslušných zdrojů před cestou.


Největší internetový výběr letů

Velké množství spokojených klientů

Zajištění nejnižší ceny

Nejvýhodnější lety po celém světě

Všechny levné letenky do celého světa na jednom webu.

Vyhledat letenky